ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جهت دریافت رایگان آخرین تورها از طریق ایمیل یا پیامک عضو شوید.

Background Patterns

Background Images


مدرسه کاراتای   Karatay Madrasa

این مدرسه-موزه در شمال تپه علاءالدین و در نزدیکی مدرسه اینجه مناره قرار گرفته که ساختمان آن در سال ۱۲۵۱ در دوره «عزت الدین کیکاووس» بدست امیر جلاالدین کاراتای» ساخته شده است. مدرسه کاراتای در ابتدا با هدف تدریس و آموزش درس‌های تفسیر و حدیث به سبک معماری اسلامی- سلجوقی ساخته شد ولی بعدها متروک شده و استفاده‌ای از آن نشده است تا اینکه سال‌ها بعد بصورت موزه مورد توجه قرار گرفت. کاروانسرایی به همان نام نیز در بیرون مدرسه قرار دارد که مشهور است.

مدرسه کاراتای
مدرسه کاراتای

موزه و مقبره مولانا   Mevlana Museum

موزه مولانا که در شهر قونیه در کشور ترکیه قرار گرفته، آرامگاه مولوی شاعر و صوفی ایرانی است. سلطان علاءالدین کیقباد که یک پادشاه سلجوقی بود مولانا را به قونیه دعوت کرد و باغ رز خود را برای دفن پدر مولانا در اختیار وی گذاشت. پس از درگذشت خود مولوی، او هم در کنار پدرش دفن شد. جانشین مولوی حسام‌الدین چلبی تصمیم گرفت بنایی برای مزار استاد خود بسازد. این مزار توسط بهرالدین تبریزی در سال ۱۲۷۴ با معماری سلجوقی بنا شد.

مقبره و موزه مولانا
مقبره و موزه مولانا

تپه علاء الدین  Aladdin Hill

تپه ای مصنوعی که توسط سلطان سلجوقی، علاءالدین کیقباد ساخته شد و امروزه درست در وسط شهر قرار دارد و از آن بعنوان پارک استفاده میشود. این تپه دارای دو جاذبه دیدنیست، مسجد علاءالدین و بقایای کاخی قدیمی در شمال تپه. در این سازه بسیاری قدیمی، کتیبه ای از جنس مرمر موجود می باشد که قدمت آن به سال ۱۲۲۱ برمیگردد.

 

 

تپه علاءالدین
تپه علاءالدین

 Shams-e Tabrizi mosqueمسجد شمس تبریزی 

این مسجد در سمت شمالی مسجد شراف‌الدین در داخل پارک شمس قرار گرفته است. این بنا در 1510 به وسیله امیر اسحق گسترده و بازسازی شد. در داخل مسجد تربتی است که همگان معتقدند این تربت جایگاه خود شمس تبریز است. شمس تبریزی که اثر مهمی در افکار مولانا گذاشته است. امروزه تربت ابن‌شیخ بزرگ شمس تبریزی یکی از مراکز اصلی زیارت کنندگان است.

مسجد شمس تبریزی
مسجد شمس تبریزی

مسجد علاءالدین  Aladdin Mosque

این مسجد از قدیم‌ترین آثار تاریخی دوران سلجوقیان بوده و در روی تبة علاءالدین بنا شده است. در دورة رکن ‌الدین مسعود اول سلطان سلجوقی، بنا شروع به ساخته شدن شد و در زمان علاء الدین کیقباد اول به اتمام رسید.در محوطة مسجد مزارهای مسعود یک، قلیچ آرسلان، رکن‌الدین سلیمان دو، غیاث‌الدین کیخسرو، قلیچ آرسلان چهار و غیاث‌الدین کیخسرو سه قرار دارد.

 

مسجد علاءالدین
مسجد علاءالدین

Peacock tomb of Baba مقبره ی طاووس بابا

طاووس بابا حکیم هندی بوده است که به اثرات دارویی نمک و بعضی گیاهان اعتقاد داشته و برای دیدن مولانا از هند به قونیه آمده است. طاووس بابا در قونیه ساکن شده و به جمع سالکان طریقت می پیوندد و در همان جا دار فانی را وداع می گوید. در کنار پنجره ی مقبره مقادیری نمک گذاشته شده است و گردشگران از آن می چشند.

مقبره طاووس بابا
مقبره طاووس بابا