ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جهت دریافت رایگان آخرین تورها از طریق ایمیل یا پیامک عضو شوید.

Background Patterns

Background Images


موزه­ ی هرمیتاژ THE HERMITAGE

لغت هرمیتاژ که ریشه ­ی فرانسوی دارد به معنای مکان خلوت می­ باشد. این موزه بزرگ­ ترین موزه­ ی جهان است که افتخار ملی روسیه به شمار می­ رود و نشانه ­ی هنر معماری و فرهنگ روسیه می باشد.این موزه دارای مجموعه­ ای از آثار هنری تراز اول دنیا و همچنین کاخ های زیبا و اتاق های مجلل می­ باشد که در زمان های مختلف توسط معماران معروف دنیا طراحی شده است.هرمیتاژ یا قصر زمستانی مجموعه ای است از پنج ساختمان که نخستین ساختمان آن، کاخ زمستانی است که توسط معمار ایتالیایی "راسترلی" طی سال های 1754 تا 1762 و در زمان حکومت دختر پتر کبیر "الیزابت" ساخته شد.طی سال های 1764 تا 1775 و در زمان فرمانروایی کاترین کبیر، هرمیتاژ کوچک توسط ژان باتیس والین و یوری والتن ساخته شد.سومین ساختمان، هرمیتاژ قدیم طی سال ­های 1771 تا 1787 توسط یوری والتن (معمار معروف) ساخته شد. چهارمین ساختمان، ارمیتاژ جدید است که در سال­ های 1783 تا 1787 توسط کوآرنگی ساخته شد.آخرین ساختمان، هرمیتاژ جدید است که در سال­ های 1842 تا 1851 توسط کلز ساخته شد.در زمان کاترین کبیر کلکسیون­ های بسیاری از نقاشی­ ها و مجسمه ­های جهان به این موزه تعلق گرفت.در سال 1837 در موزه­ آتش سوزی عظیمی رخ داد و سال­ های بعد این موزه تعمیر شد.در زمان جنگ جهانی اول سالن­ های این قصر به عنوان بیمارستان نظامی مورد استفاده قرار گرفت و تا سال 1917 هم چنان کاخ زمستانی تزارهای روس بود.بعد از پیروزی انقلاب اکتبر سال 1917 مجموعه ­ی هرمیتاژ با فرمان لنین، ملی اعلام شد و به موزه تبدیل گردید. در سال 1941 و پس از آغاز جنگ جهانی دوم و حمله­ ی آلمان به خاک شوروی، تمام آثارهرمیتاژ توسط راه ­آهن به منطقه­ ی سیبری روسیه ارسال شد و در سال 1945 بعد از پیروزی شوروی بر آلمان، به موزه بازگردانده شد.در سال 1996 با فرمان رئیس جمهور وقت روسیه، بوریس یلتسین موزه­ ی دولتی هرمیتاژ تحت حمایت دستگاه ریاست جمهوری روسیه قرار گرفت.این موزه یکی از گنجینه های بی نظیر است و دارای نزدیک به سه میلیون اثر هنری از مشهورترین هنرمندان دنیا می ­باشد.در این موزه می­ توان آثار نقاشانی چون لئوناردو داوینچی، رافائل، تی سین، رامبراند، کلود مونه، روبنس، رنوآر، ون گوگ، ماتیس، گوگن، پیکاسو و هنرمندانی مثل میکل آنژ و ... را مشاهده نمود.سالن تمدن ایران باستان، رم، یونان باستان، مصرقدیم و چین در این موزه موجود است. آثار هنری مانند نقاشی، مجمسه، صنایع دستی، جواهرات، کوبلن و تقریباً هر نوع اثر هنری در این موزه یافت می­ شود. در کنار آن ها اتاق­ های متعلق به خانواده­ ی تزارهای روسیه با تزئینات بسیار زیبا و با استفاده از سبک­ های مختلف را می­ توان مشاهده نمود. این موزه­ ی عظیم دارای 1786 درب، 1945 پنجره و 1057 سالن یا اتاق می­ باشد.در مورد عظمت این موزه همین بس که اگر به هر اثر حدود یک دقیقه توجه نمائید، بایستی بیش از 11 سال به تماشای این موزه بپردازید.

 

مزه هرمیتاژ
مزه هرمیتاژ

پاولوفسک PAVLOVSK

قصر پاولوفسک در حومه­ ی شهر سنت پترزبورگ قرار دارد که در گذشته به دلیل طبیعت بسیار زیبا، محل شکار و استراحت خانواده ­ی تزارها بود. در سال 1777 کاترین کبیر این منطقه را به همراه قصر کوچکی به پسر خود، پاول اول هدیه نمود و از آن پس این قصر به محل زندگی پاول و خانواده ­اش اختصاص یافت و به همین دلیل این قصر را پاولوفسک می­ نامند. پارک پاولوفسک به سبک­ های مختلف فرانسوی، انگلیسی و ایتالیایی ساخته شده است. مساحت کاخ همراه با پارک­ های آن 600 هکتار می ­باشد. طی سال­ های 1782 تا 1786 این قصر توسعه یافته و با سبک معماری کلاسیک روس تزئین گردید. اکثر ساختمان­ های این قصر با گنبدهای زیبا تزئین شده ­اند و قصر به دو نیمه ­ی خانم ها و آقایان تقسیم شده است که این سبک زیبایی خاصی را به این مکان بخشیده است.درون قصر از اتاق ­های مختلف، دفتر کار، گالری نقاشی و کلیسای خانواده ­ی تزار تشکیل شده است. در سال 1803 قصر پاول در آتش سوخت و پس از آن دوباره توسط وارانیخین (معمار روسی) بازسازی شد.شهر پاولوفسک در سال 1838 به راه آهن سراسری روسیه پیوست. در زمان اشغال شهر توسط ارتش آلمان در جنگ جهانی دوم ایستگاه راه آهن ویران گردید که بعداً دوباره احیا گردید. امروزه در قصر پاول کنسرت های کلاسیک بسیاری برگزار می­ گردد و این مکان در بین روس ها به پایتخت موزیک کلاسیک مشهور می­ باشد

پاولوفسک
پاولوفسک

قلعه ­ی پتروپاول THE PETER AND PAUL FORTRESS

قلعه پترو پاول اولین ساختمان و اثر معماری شهر سنت پترزبورگ می­ باشد و به منظور کنترل رودخانه­ ی نیوا و دسترسی به دریای بالتیک احداث گردید. به همین دلیل پترکبیر این قلعه را در جزیره ­ی زایاچی احداث نمود.تاریخ شروع احداث این قلعه 16 می سال 1703 می­ باشد که تاریخ تأسیس شهر سن پترزبورگ نیز محسوب می­ گردد. این قلعه به منظور برخورداری از توان دفاعی بالا به صورت شش ضلعی ساخته شد و در جریان جنگ شمال بین روسیه و سوئد نقش مهمی را ایفا نمود.سازندگان آن دومنیکو ترزینی (معمار مشهور ایتالیایی) و کریستوفر مینیخ (معمار نظامی آلمانی) می باشند. هرچند که معماران دیگری نیز در تکمیل و تزئین این بنا سهم داشتند. ارتفاع متوسط دیوارهای قلعه 12 متر و ضخامت آن­ ها حدود 10 متر می ­باشد. در مرکز قلعه کلیسای پتر مقدس قرار دارد که ساختمان آن با ارتفاع 122/5متر اکنون نیز بلندترین ساختمان شهر به حساب می ­آید. این کلیسا از آن لحاظ دارای اهمیت می باشد که آرامگاه تمام امپراتورهای روسیه و خانواده ­ی آن ­ها در آن­جا قرار دارند.از ساختمان های مهم دیگر در محوطه­ ی قلعه ی پتر و پاول می ­توان به ضرابخانه ­ی روسیه اشاره کرد. این ضرابخانه از دوران قدیم تا حال، مسئول ضرب مسکوکات و انتشار اسکناس روسیه می ­باشد.از ساختمان ­های دیگر این بنا، زندان می­ باشد که به زندان باستیل روسیه معروف است. یکی از زندان­ های آن ولیعهد الکسی پسر پتر کبیر بود و به زندانیانی دیگر مثل داستایوسکی، برادر بزرگ لنین، گورکی و ... می ­توان اشاره نمود.در بازدید از این قلعه سعی کنید ساعت 12 ظهر در آن­جا حضور داشته باشید، چون توپ ­های این قلعه رأس ساعت 12 ظهر هر روز شلیک می­ نمایند.

 

قلعه پتروپاول
قلعه پتروپاول

 The church on the Spilled Blood کلیسای خون مقدس
معماری و آرایش کلیسای خون مقدس برعهده ی معمار پارلاند بوده است. وی از فرم و آرایش کلیسای واسیلی مقدس واقع در مسکو استفاده کرده است، که در آن زمان به عنوان سمبل معماری سنتی در روسیه شناخته شده بود. تزار الکساندر دوم به واسطه ی لغو قانون ارباب و رعیتی در میان مردم محبوب گشت؛ به همین علت پس از ترور او توسط انقلابیون در این محل هنگام ساخت کلیسا معماران موظف شدند تا محل ترور او را که بر روی پل بوده است، درون کلیسا جای بدهند. این محل در نیمه ی غربی کلیسا قرار دارد و در سال 1907 میلادی توسط پوشش گرانبهایی پوشانده شد. در مکانی پایین تر از سطح کلیسا که با چند پله جدا می شود، می توان نرده ها و پل آغشته به خون تزار را مشاهده نمود. یکی از ویژگی های معماری این مکان این است که در این کلیسا به جای یک ورودی اصلی، دو ورودی در دو جهت کلیسا وجود دارد. مساحت کلیسای خون مقدس 1642 متر مربع و ارتفاع آن 81 متر می باشد. این کلیسا در سال های 1883-1907  

کلیسای خون مقدس
کلیسای خون مقدس

پل الکساندر نوسکی Alexander nevskybridge               

این پل در سال 1965 تکمیل شده و پلی است معلق از جنس بتن تقویت شده که بر روی رود خانه نوا واقع گردیده و از کنار صومعه الکساندر نوسکی تازانوسکی پراسپکت در منطقه اوختا امتداد دارد.این پل دارای شش لاین برای عبور و مرور خودرو می باشد و دو بال دارد که برای عبور و مرور کشتی ها به حالت عمودی در می آید. این پل طولانی ترین پل در سنت پیترزبورگ می باشد و906 متر طول دارد.                         

 

پل الکساندر نوسکی
پل الکساندر نوسکی

ستون الکساندر  Alexander column               

این بنا به یاد بود الکساندر اول ساخته شده و ترکیب محسور کننده ای از معماری و مهندسی است. روی پایه بنا ،مجسمه فرشته ای است که صلیبی بزرگ را نگه داشته است.  صورت مجسمه الهام گرفته از صورت الکساندر اول میباشد .اینکه چگونه مجسمه 600 تنی ظرف کمتر از 2ساعت بدون بهره گیری از بالا برها و ماشین آلات مدرن روی پایه 25 متری آن برافراشته شده از شگفتی های مهندسی این بنا می باشد. 

ستون الکساندر
ستون الکساندر

ساختمان آکادمی هنر Academy of sciences building                                      

به وجود این آکادمی به پیشنهاد کنت ایوان شوالو بود و دستور بنای آن را ملکه الیزابت در سال 1757 در سنت پترزبورگ به عنوان آکادمی سه هنر اصیل(نقاشی،مجسمه سازی و معماری) صادر کرد،اما بعدا کاترین کبیر تصمیم به ساخت بنای کنونی در کنار رودخانه نوا در جزیره ی وسالوسکی گرفت که در سال 1788 به اتمام رسید.                                                                                                                                                                                                                  

ساختمان آکادمی هنر
ساختمان آکادمی هنر

کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) 

در 30کیلومتری سنت پترزبورگ مکانی به نام تزارسکویه سلو وجود دارد که معنای آن دهکده تزارها می باشد. در این مکان قصر تابستانی کاترین اول، همسر پتر کبیر قرار دارد.این منطقه تا قرن هجدهم میلادی در اشغال کشور سوئد قرار داشت و پس از پیروزی روسیه بر ارتش سوئد بازپس گرفته شد و پتر کبیر در سال 1708 این منطقه را به همسر خود هدیه داد. طی سال های 1717 تا 1723 با دستور کاترین اول برانشتین (معمار بزرگ روس) یک قصر سنگی را در آن احداث نمود و چون قصد داشت این قصر را به عنوان هدیه ای غیر منتظره به پتر کبیر اهدا نماید، بودجه ی بسیار زیادی را برای آن هزینه نمود، پس از بازگشت پتر کبیر از میدان نبرد، به جای خوشحالی کاترین را بسیار سرزنش نمود. طی سال های 1752 تا 1756 دختر پتر کبیر، الیزابت اول راسترلی (معمار ایتالیایی دربار) را برای توسعه ی کاخ به یادبود مادرش به خدمت گرفت. راسترلی این قصر را توسعه داد و به زیبایی آن کمک شایانی نمود. قصر بزرگی که امروزه در دهکده تزارها قرار دارد حاصل زحمات ایشان است. این قصر از سالن بزرگ و با شکوهی به طول 300 متر با پله های بزرگ و اتاق های دلنشین تشکیل شده است. در تزئینات این بنا از آب طلا و آینه کاری استفاده شده است و وسایل مورد استفاده خانواده تزار و شخص تزار در این قصر قرار دارند.در زمان حکومت کاترین کبیر کلیسای اختصاصی خانواده تزار، حمام سرد همراه با اتاق عقیق و پارک های بزرگی به سبک های فرانسوی و انگلیسی و همچنین گالری بزرگ کامرون به کاخ تابستانی اضافه گردید. راسترلی به سبک باروک ساختمان ها را آرایش می نمود، اما کامرون به سبک کلاسیک عشق می ورزید. این دوگانگی در سبک های معماری، زیبایی فوق العاده ای به این قصر بخشیده است. در داخل پارک انواع ساختمان های کوچک از جمله ارمیتاژ کوچک، ساختمان نیروی دریایی، استراحتگاه تابستانی و مجسمه های رومی قرن هجدهم قرار دارند.در مرکز پارک دریاچه ای مصنوعی به یادبود پیروزی ارتش روسیه بر نیروی دریایی عثمانی در سال 1770 در دریای سیاه ساخته شده است. در سال های 1792 تا 1800 قصر الکساندر به این مجموعه اضافه گردید.در سال 1811 مدرسه ای مخصوص اشراف زادگان و تیزهوشان در این مجموعه ساخته شد. این مدرسه اشخاصی هم چون الکساندر پوشکین (بنیانگذار ادبیات کلاسیک روس) را پرورش داد. پوشکین تا سال 1817 در این مدرسه به فراگیری علم و دانش مشغول بود.دهکده تزارها تا سال 1917 و قبل از پیروزی انقلاب در ماه اکتبر هم چنان قصر تابستانی تزارها بود و بعد از انقلاب این مکان با فرمان لنین ملی اعلام شده و به موزه تبدیل گردید. در سال 1937 در یکصدمین سال فوت پوشکین، شاعر بزرگ و معروف روس این مکان به شهر پوشیکن تغییر نام پیدا کرد و تا امروز هم به این نام معروف است.بدون تردید یکی از دیدنی ترین نقاط این قصر اتاق کهربا می باشد که تمام وسایل این اتاق از قبیل میز، صندلی، تزئینات دیوار و سقف از سنگ کهربا ساخته شده است و بازدید کنندگان بسیاری را از تمام نقاط جهان به خود جلب کرده است. لازم به ذکر است در حمله آلمان ها به روسیه تمام کهربا های آن به سرقت رفت اما اتاق طی 24 سال با سه تن کهربا بازسازی شد وهمزمان با سیصدمین سالگرد تولد شهر سنت پترزبورگ درب های آن جهت نمایش عمومی به روی بازدیدکنندگان باز شد.

 

کاخ کاترین
کاخ کاترین
.

کلیسای جامع کازان ST. KAZAN CATHEDRAL

این کلیسا طی سال­ های 1801 تا 1811 توسط معمار روس آندری وارانیخین احداث گردید. در سال 1812  ناپلئون بناپارت (امپراتور فرانسه) به روسیه حمله کرد و مردم روسیه به دفاع از کشورشان پرداختند. سرفرمانده­ی ارتش روس مارشال کوتوزوف موفق شد ارتش ناپلئون را شکست دهد و پس از پیروزی تمام غنایم جنگی پرچم های ارتش مغلوب ناپلئون و کلید شهرهای آزاد شده توسط ارتش روس در این کلیسا جمع آوری گردید.قهرمان جنگ مارشال کوتوزوف در سال 1813 در این کلیسا دفن گردید و تندیس ایشان همراه با تندیس سرلشکر مشهور آن دوره ژنرال بارکلوی دتولی مقابل درب ورودی کلیسا نصب شده است. شکل کلی این کلیسا به کلیسای پتر مقدس در روم شباهت زیادی دارد اما عناصر معماری روسیه هم در آن قابل مشاهده است. این کلیسای جامع دارای 98 ستون می ­باشد.

کلیسای کازان
کلیسای کازان

پترهوف PETERHOF

در حومه ­ی شهر سن پترزبورگ و در کنار خلیج فنلاند مکانی وجود دارد که بی­ تردید یکی از زیباترین مجموعه­ های دنیا یعنی پترهوف را در­ خود جای داده است.پتر کبیر در سال 1711 شروع به احداث قصر به سبک کاخ ورسای فرانسه نمود.این مکان در نزدیکی خلیج فنلاند قرار داشت و به همین جهت امکانات مناسب برای ساخت فواره را دارا بود که این موضوع کاملاً با میل و علاقه­ ی پتر کبیر که فواره ها را بسیار دوست می­ داشت، مطابق بود.ساخت پترهوف که یکی از قصرهای تابستانی تزارهای روس بود، در زمان ­های الیزابت اول، کاترین کبیر، پاول اول و الکساندر اول ادامه داشت و در سال 1819 تکمیل گردید. پترهوف از دو پارک بالا و پایین تشکیل شده است و مساحت کلی آن 117 هکتار است. در این مکان 150 فواره و 5 آب نمای بزرگ به صورت آبشار وجود دارد. این فواره ­ها در زمان پتر کبیر با جریان آب طبیعی و با استفاده از اختلاف سطح کار می کردند، اما امروزه به پمپ های مدرن مجهز شده اند. در این مجموعه کلیسا، آشپزخانه، حمام خانواده ی تزار و ده ها بنای دیگر موجود است. رو به روی قصر بزرگ مجموعه­ ی فواره های سامسون قرار گرفته اند که به مناسبت پیروزی ارتش روسیه بر کشور سوئد احداث شده است.بسیاری از وقایع تاریخی در این قصر روی داده است. به عنوان مثال می­ توان به بازداشت خانگی کاترین کبیر قبل از رسیدن به قدرت و توطئه­ ی او برای سرنگونی پتر سوم اشاره نمود.این مجموعه به دلیل برخورداری از فواره­ های بی­ نظیر، در دنیا به پایتخت فواره ها شهرت دارد.مجموعه­ ی پترهوف، این نگین سن پترزبورگ از طریق زمینی و دریایی با سنت پترزبورگ ارتباط دارد که سفر دریایی با جذابیت بیشتری همراه است.

 

پیتر هوف
پیتر هوف

قصر میخایلفسکی mikhailovsky palace               

این قصر عظیم با باغ های روح نواز در کنار رودخانه مویکا بیش از یک قرن است که مجموعه اصلی موزه دولتی روسیه را تشکیل می دهد. این بنا ترکیبی بی نظیر از دو نمای بیرونی،یکی رو به رود و دیگری رو به میدان هنر،و فضای سبز می باشد. بر خلاف سایر ساختمان های مرکزی شهر،نمای بیرونی آن طی دو قرن گذشته دستخوش تغییرات زیادی نشده است،از این رو قصر میخایلفسکی یکی از شاهکار های معماری قرن19 به شمار می رود.

قصر میخایلفسکی
قصر میخایلفسکی

قلعه میخالفسکی Mikhailovsky castle                 

قلعه میخالفسکی، معروف به قلعه مهندسین، به دلیل ظاهر نظامی و اسرارآمیزش یکی از عجیب ترین بناهای شهر است.یکبنای مربع شکل با محوطه دورنی 8 ضلعی، که هر ضلع بیرونی آن دارای یک نمای متفاوت است. از سبک گوتیک گرفته تا معماری رنسانس. این قلعه در حال حاضر موزه پرتره میباشدو در محوطه بیرونی آن کنسرت موسیقی کلاسیک برگزار میشود.                                                                                   

قلعه میخالفسکی
قلعه میخالفسکی
                                                                                 

کلیسای جامع اسحاق ST. ISAACS CATHEDRAL

کلیسای اسحاق موزه­ ای است که بنای با عظمت آن همگان را شیفته­ ی خود می ­سازد. این کلیسا به سبک کلاسیک روسی ساخته شده است و گنبد طلایی رنگ آن از تمام نقاط شهر قابل مشاهده است. این کلیسا به یاد اسحاق مقدس و به همین نام نامگذاری شد. این کلیسا در سال 1710 احداث شد و پس از چهار بار تجدید بنا، ساختمان فعلی آن، طی سال­ های 1818 تا 1858 توسط مانفران (معمار فرانسوی) احداث گردید. ارتفاع کلیسا 101/5 متر و طول آن 114 متر و عرض آن 98 متر می­ باشد و در اطراف آن 48 ستون از سنگ گرانیت یک تکه که هر کدام 15 متر ارتفاع و 100 تن وزن دارند، وجود دارد. این کلیسا که بزرگ­ ترین کلیسای روسیه می ­باشد دارای ظرفیتی برای 14 هزار عبادت کننده می ­­باشد. پس از انقلاب اکتبر این بنا به موزه تبدیل شد و در حال حاضر هم به جز در بعضی از عیدهای بزرگ مذهبی که مراسم بسیار باشکوهی در آن برگزار می­ گردد جنبه­ ی موزه دارد

 

کلیسای جامع اسحاق
کلیسای جامع اسحاق

نوسکی پراسپکت Nevsky Prospekt Street

واژه پراسپکت در زبان روسی به معنای خیابان عریض با امتداد طولانی و مستقیم است. نیکلای‌ گوگول‌ در داستان‌ بلوار نوسکی، اسطوره‌های‌ مردمی‌ بلوار نوسکی‌ را به‌ هنر تبدیل‌ می‌کند. بلوار نوسکی‌ یکی‌ از جاده‌های‌ اصلی‌ پترزبورگ‌ بود. در اوایل‌ قرن‌ نوزدهم‌ و در زمان‌ سلطنت‌ آلکساندر این‌ خیابان‌ توسط‌ چندین‌ معمار نئوکلاسیک‌ برجسته‌ تقریباً‌ به‌ طور کامل‌ بازسازی‌ شد. همپای‌ ظهور شکل‌ جدید آن‌ در اواخر دهه‌ی‌ 1820، بلوار نوسکی‌ به‌ گونه‌ای‌ آشکار از دو شعاع‌ دیگر خود  بلوار وژنسنسکی‌ و خیابان‌ گوروخوایا متمایز شد و به‌ عنوان‌ یک‌ محیط‌ شهری‌ منحصر به‌ فرد درآمد. از دیدنی های این خیابان می توان به فروشگاه ها و رستوران های متعدد آن اشاره نمود.

 

خیابان نوسکی
خیابان نوسکی