ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جهت دریافت رایگان آخرین تورها از طریق ایمیل یا پیامک عضو شوید.

Background Patterns

Background Images


قصر شهر جیپور    City Palace, Jaipur

قصر شهر جیپور، کاخی در مرکز شهر جیپور است که محل اقامت مهاراجه در آن بوده است. قصر شهر جیپور مجموعه‌ای شامل بنای کاخ، کاخ ماحارانی، دیوان عام، دیوان خاص، موزه شهر، قصر چاندرا محل، مبارک محل و چندین بنای دیگر نیز می‌شود. مجموعه این کاخ‌ها شامل باغ‌ها، حیاط‌ها و بناهای متعدد و زیبا نیز می‌شود که در سال ۱۷۲۹ ساخت آن‌ها توسط حاکم منطقه شروع شده و بعدها به تدریج تکمیل شده است.  این قصر یکی از دیدنی‌های شهر جیپور است که با معماری زیبای خود گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

 

قصر شهر جیپور
قصر شهر جیپور

هاوا محل    Hawa Mahal

هوامحل نام یک قصر در شهر جیپور راجستان هند است. این قصر صورتی رنگ در سال 1799 به دستور مهاراجه ساوای پراتاپ سینگ ساخته شد. هوامحل از دو بخش هوا+محل تشکیل شده است. هوا به معنای باد به کار رفته است و محل به معنای قصر همانطور که در کلمه ی تاج محل دیده می شود. شکل هرمی و لانه‌زنبوی این بنا دارای ۹۵۳ پنجره کوچک به نام‌ Jharokhas است که برای حفظ حریم خصوصی شاه و اهل بیت وی و همچنین نوعی سیستم تهویه طبیعی طراحی گردید .ارتفاع بنا حدود ۱۵ متر برآورد شده و ورودی آن دارای در بزرگی است که به حیاط منتهی می‌شود. علاوه بر ساختمان‌های کاخ، موزه‌ای نیز در یک سمت این حیاط وجود دارد. از پنج طبقه این کاخ تنها سه طبقه قابل استفاده بوده چراکه برای رفت و آمد در طبقات بالایی باید حالت کاملا خمیده حرکت نمود. البته به علت ساخت خوب و طراحی عالی داخلی بنا و نیز تهویه‌ی هوای طبیعی و مطبوع، این کاخ بسیار مورد علاقه حکام وقت بوده است.

 

 

هاوا محل
هاوا محل

جانتار مانتار جیپور    jantar mantar Jaipur   

یکی از مکانهای دیدنی شهر جیپور، جانتار مانتار میباشد که یک رصدخانه قرون وسطی بوده و در نوع خود بزرگترین در جهان است. کسانی که به هندوستان سفر کرده اند حتماً سری هم یه یکی از جذاب ترین آثارتاریخی این کشور یعنی مجموعه المانهای معمارانه ای که در کنار هم یک رصد خانه ی نجوم را تشکیل داده اند زده اند. این المانها جانتار مانتارjantar mantar  نام دارند .این مجموعه از سنگهای محلی و مرمر ساخته شده و هر کدام از ادوات یک مقیاس نجومی را در بر دارند و در واقع مثل یک محاسبه گر نجوم عمل می کنند.  جانتار مانتار جیپورمجموعه ای کامل از زیبایی,عملکرد و همچنین یک نشانه ی شهری بسیار ارزشمند را تشکیل می دهند. جانتار مانتار, از چهارده ابزار هندسی برای اندازه گیری زمان, پیش بینی کسوف و خسوف, گرفتن ردپای ستارگان در مدارهایشان , تعیین زوال سیاره ها و غیره استفاده می کند .رصدخانه جانتار مانتار جیپوردر سالهای 1726-1734 توسط مهاراجه هندی  طراحی و ساخته شد.

 


 

جانتار مانتار
جانتار مانتار

جال محل  Jal Mahal

جال محل نام قصری است واقع در میانه ی دریاچه ی مان ساگار،در پایتخت راجستان ،شهر جیپور. کاخ و دریاچه‌ اش در قرن هجدهم میلادی به دستور جی سینگ دوم ساخته شدند. این کاخ به عنوان کاخ تابستانی جهت اقامت و گذراندن وقت در تابستان برای پادشاه و همسرش که به عنوان محل شکار استفاده می شد . جال محل از دو بخش تشکیل شده است ، که این دو بخش معنای قصر آب را می دهند. گاهی اوقات در هند به این کاخ واترمحل نیز می گویند.

 


 


 

جال محل
جال محل

قلعه آمر   Amer fort

قلعه آمر جیپور در شهر آمر واقع شده است شهری با مساحت تقریبی ۴ کیلومتر مربع در ۱۱ کیلومتری شهر جیپور استان راجستان هند. قلعه آمر بر بلندی کوهی ساخته شده است و یکی از جاذبه های اصلی شهر جیپور به حساب می آید. موسس شهر آمر جیپور شخصی بود به نام میناس که بعدها اداره این شهر توسط Raja Man Singh انجام شد. قلعه آمر جیپور از عناصر معماری سبک هندو بسیار مدد گرفته است و در بخش های مختلف این قلعه این عناصر را خواهید یافت. برج و بارو های بلند، دروازه های بزرگ و قطور، مسیرهای سنگ فرش شده نمای ویژه به این قلعه با ابهت داده است. قلعه آمر جیپور به دریاچه Maota مشرف است و آب قلعه هم از این دریاچه در ایام قدیم تهیه می شده است. کاخ زیبایی بین این دیواره های ضخیم ساخته شده است. این کاخ با ماسه سنگ قرمز و سنگ مرمر مصالح رایج در ساخت بناهای آن دوران در هند ساخته شده است. یک کاخ زیبا و مجلل که در چهار سطح ساخته شده است. که هر کدام یک حیاط دارند. که شامل دیوان عام یا تالار عمومی یا بیرونی ، دیوان خاص یا تالار خصوصی یا همان اندرونی می شود. کاخ شش محل (کاخ آیینه) یا جای مندیر، و کاخ Sukh Niwas جایی که یک هوای خنک به واسطه حرکت باد از کنار آب نمایی ساخته می شود و نسیمی خنک در این کاخ ایجاد می کند. به خاطر وجود این کاخ های باشکوه در قلعه آمر جیپور است که قلعه آمر را بعضاً کاخ آمر جیپور هم نام می نهند. قلعه آمر جیپور و این کاخ ها محل اقامت مهاراجه های قبیله راجپوت و خانواده آنها بوده است که جزو ثروتمندان زمانه خود و منطقه بودند. بنای مذهبی در نزدیکی محل دروازه گانش قلعه آمر جیپور واقع شده است. که یک نیایشگاه بسیار مقدس برای هندوهاست. نام قلعه آمر از شهر آمر و از نام خدای آما گرفته شده است. قلعه آمر در واقع شهری نظامی است که محل اسکان اشراف و حکام بوده و بر بلندای یک تپه ساخته شده است و حتی دروازه قلعه هم بر بلندای این قلعه واقع و ساخته شده است. دوران ساخت این قلعه بیشتر از یک قرن به طول کشیده و این نشان از عظمت سازه بنای قلعه دارد شروع به ساخت قلعه سال ۱۶۰۰ میلادی و سال پایان پروژه ساخت این قلعه ۱۷۲۷ میلادی بوده است.

 


 


 

قلعه آمر
قلعه آمر

موزه آلبرت هال     Albert Hall Museum  

موزه آلبرت هال در مرکز شهر جیپور واقع شده و یکی از دیدنیهای جیپور هند به شمار میرود. این موزه زیر نظر سرهنگ جیکوب سیونتون افسر ارتش انگلستان درسال 1876 ساخته شده و شامل آثار کم نظیری از نقاشی مینیاتور می باشد.در این موزه از ابزار و ادوات جنگی گرفته تا آلات موسیقی، انواع ظروف و زیور آلات، مجسمه خدایان و مومیایی و بر روی برخی از ظروف چینی شعر و خط پارسی خود نمایی میکند که از برترین دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری جیپور است.


 


 


 

موزه آلبرت هال
موزه آلبرت هال

بیرلامندیر    Birla Mandir

بیرلامندیر نیز نام معبد باشکوهی در شهر جیپور هند است که بر فراز تپه‌ی موتی‌دونگاری واقع‌شده است. این معبد هندو که تماماً از سنگ مرمر سفید ساخته‌شده و به نام معبد لاکشمی نایاران نیز شناخته می‌شود، چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. کنده‌کاری و قلم‌زنی که بر روی گوشه‌ها، سقف و ستون‌ها انجام‌شده می‌تواند حتی تا ساعت‌ها چشمان آدم را به دنبال خود بکشاند. این معبد که یکی از معابد بسیار مهم هندو در هندوستان است یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های شهر جیپور است.

بیرلامندیر
بیرلامندیر

سینما راج مندیر   Raj Mandir Cinema

سینمای هند در میان سینماهای دنیا ، جایگاه ویژه ای دارد . سینما راج مندیر جیپور هند با دکور هنری تاریخی خود، محلی مناسب برای لمس سینمای هندوستان است؛ ساکنین و گردشگران هند که به این منطقه می آیند خود را از داشتن این تجربه محروم نمی کنند  فیلم ها هندی است و زیرنویسی روی آنها قرار ندارد، اما جو سالن به شکلی است که حتی با وجود نفهمیدن زبان فیلم، متوجه مفهموم و منظور آن می شوید. بعد از گذشت سالها همچنان Raj Mandir از جمعیت پر می شود و در صحنه های دل انگیز فیلم مردم سوت می زنند و هورا می کشند و تشویق می کنند.

سینما راج مندیر
سینما راج مندیر