ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جهت دریافت رایگان آخرین تورها از طریق ایمیل یا پیامک عضو شوید.

Background Patterns

Background Images


تاج محل     The Taj Mahal

مقبره شاه گورکانی، شاه جهان و همسرش ارجمند بانو بیگم ملقب به ممتاز محل است. این بنا در سال ۱۰۲۵ هجری خورشیدی در شهر آگرای هند ساخته شده است. این بنا یکی از عجایب هفت گانه جدید و مایه مباهات ایرانیان است. ساخت این بنا به عهد گورکانیان (تیموریان) هند باز می‌گردد. در زمان فرمانروایی گورکانیان در هند، گورکانیان ایران از بین رفته بود و خاندان صفوی به روی کار آمده بودند. اگرچه گورکانیان از نوادگان چنگیزخان مغول بودند اما در دربار گورکانیان هند، فارسی زبان رسمی بود و فرهنگ ایرانی نفوذ قابل توجهی در این دربار داشت. به همین دلیل معماری تاج محل کاملا ایرانی است. شاه جهان پس از مرگ همسرش این مکان را بنا بر وصیت او ساخت تا در آن آرام بگیرد. خود شاه جهان نیز پس از مرگ در همین بنا آرام گرفت. این بنا در شهر آگرا (پایتخت هند در آن زمان) ساخته شد. احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری از معماران ایرانی سازنده تاج محل بودند. این بنای بزرگ، در یک باغ پهناور ۱۸ هکتاری قرار دارد. در مرکز این باغ یک نهر آب طولانی وجود دارد که به شیوه باغ‌های ایرانی ساخته شده‌است. در داخل آرامگاه یا درگاه تاج محل (از عجایب هفتگانه جدید جهان در یونسکو) قبر شاه جهان و ارجمندبانو وجود دارد که با سنگ مرمر یکپارچه تزئین شده‌است و کنار سنگ مرمر قبر سمت راست به خط نسخ فارسی رایج دوره صفویه نوشته‌ای حک شده است. معماری اولیه این بنا از گور امیر در سمرقند الهام گرفته شده است. بر روی دیوارهای بیرونی تاج محل آیه‌هایی از قرآن با مضمون عدالت نوشته شده است. نمای داخلی بنا به صورت زیبایی تزیین شده است. این بنا به سبک باغ‌های ایرانی ساخته شده است و مصالح به کار رفته در آن سنگ مرمر است.                          

 

تاج محل
تاج محل

قلعه آگرا  Agra Fort 

قلعه آگرا یا لعل قلعه که همچنین به قلعه سرخ یا حصار سرخ نیز مشهور است؛ در شهر آگرا هند و در شمال بنای مشهور تاج‌محل، واقع شده‌است. این بنا که قدمت آن به سدهٔ شانزدهم می‌رسد به همراه تاج محل از جاذبه‌های گردشگری این شهر به‌حساب می‌آید. این قلعه مستحکم از سنگ ماسه سرخ رنگ با دیوارهایی به طول ۵/۲ کیلومتر، شهر سلطنتی گورکانیان را در خود جای داده‌است. این منطقه شامل تعداد زیادی کاخ افسانه‌ای، از جمله کاخ جهانگیر و خاص محل که توسط شاه جهان ساخته شده‌است و شامل سرسرای تماشاگران مانند دیوان خاص و دو مسجد بسیار زیبا می‌شود. برخی مورخین معتقدند قلعه آگره ابتدا متعلق به دودمان لوریس بوده و در سدهٔ شانزدهم میلادی به وسیله اکبر پادشاه بزرگ گورکانی تصرف شده‌است. اکبر در دوره حکومت نسبتاً طولانی خود مرکز حکمرانی را از دهلی به اگره تغییر داد و این قلعه یا ارگ یکی از ارکان حکومتی او بود. چنانچه از بناهای این دوران برمی‌آید اکبرشاه علاقه زیادی به سنگ ماسه سرخ داشت و برای عمارت‌های این بنا از این سنگ استفاده کرد به همین دلیل امروزه به آن قلعه سرخ یا ارگ سرخ آگره نیز گفته می‌شود که نباید با قلعه سرخ در دهلی اشتباه گرفت.

قلعه آگرا
قلعه آگرا

سیکندرا   Tomb of Akbar the Great   

سیکندرا نام شهرکی است که در نزدیکی شهر آگرا در ایالت اوتار پرادش در کشور هند واقع است و آرامگاه جلال‌ الدین محمد اکبر سومین و بزرگ ترین پادشاه سلسله گورکانیان هند در آن بنا شده ‌است. مقبره اکبر که به نام منطقه یعنی سیکندرا شهرت دارد در مساحتی حدود 119 جریب یا 482000 متر مربع ساخته شده ‌است و یکی از برترین دیدنی های هندوستان و جاذبه های گردشگری آگرا است. این بنا با ماسه سنگ قرمز ساخته شده و با مرمر جواهر نشان شده ‌است. اکبرشاه به این رنگ از سنگ، بسیار علاقه داشت و اغلب بناهای ساخته شده در زمان او با این مصالح ساخته شده‌است. اکبرشاه ساخت این آرامگاه را قبل از فوت برای خودش در سال 1600 شروع کرد اما این بنا به وسیله پسرش جهانگیر در سال 1613م (1022 ش) به اتمام رسید. این آرامگاه همچون اغلب آثار گورکانی با الهام از معماری ایرانی در مرکز باغی به شیوه چهارباغ قرار دارد. تاثیر بسیار مهم ‌تر با دروازه جنوبی به سمت باغ ایجاد شده که نقوش گیاهی برجسته و طرح‌های هندسی آن با ترصیع مرمر سفید و سنگ تزئین شده و سر آن (نوک آن) با چهار مناره مرمرین پوشانده شده‌ است. مقبره اصلی مانند اغلب آرامگاه‌ها در زیرزمین بنا واقع است. مقبره اکبر شاه یا سیکندرای آگرا یکی دیگر از دیدنی های آگرا هند به شمار می رود.

سیکندرا
سیکندرا

مقبره اعتماد الدوله  Tomb of I'timād-ud-Daulah   

یکی از آثار مهم معماری گورکانیان هند، مقبره اعتمادالدوله در شهر آگراست. این بنا توسط ملکه نورجهان همسر جهانگیر امپراطور گورکانی برای یادبود پدرش " قیاس الدین بیگ " در طی سال های 1628 - 1622 ساخته شده است . اهمیت آن به این جهت است که اولین بنای معماری گورکانی است که تماماً از سنگ مرمر سفید احداث گردیده است . پس از مرگ اکبرشاه در سال 1605 میلادی فرزندش جهانگیر به حکومت رسید در این دوران قیاس الدین بیگ که روزگاری کاسبی فقیر بود به سمت نخست وزیر جهانگیر ارتقاء یافت و به عنوان " اعتمادالدوله " ملقب گردید  پس از مرگ اعتماد الدوله در سال 1622 دخترش پروژه ساخت بنای یادبود پدرش را در یک چهار باغ ایرانی که در حاشیه شرقی رودخانه " یامونا " و ضلع شمالی قلعه آگرا توسط خود اعتمادالدوله ساخته شده بود را آغاز کرد که تا سال 1628 ادامه یافت . ساختمان بنا بر روی یک صفحه بزرگ ساخته شده که دارای چهار مناره در گوشه های آن در گنبد مرکزی است . تمام دیوارهای پوشش بنا دارای نقوش ظریف اسلیمی و هندسی ( بنایی ) است و با استفاده از معرق سنگ های مختلف ساخته شده است . در شبستانهای چهار طرف بنا نقاشی های دیواری شامل طرح های تزئینی تشعیری و اسلیمی و ختایی است. با استفاده از رنگهای مختلف خصوصاً آبی و فیروزه ای و استفاده فراوان از رنگ طلایی ، دیوارها و سقفها را پوشانده است طاقچه ها و رواقهای بنا مانند کاخ عالی قاپوی اصفهان از شکل ظروف مختلف و " سبو" گرفته شده است . کف بخش آرامگاه با استفاده از نقوش اسلیمی و اجرای معرق سنگهای مختلف در سنگ مرمر مفرش گردیده است . یکی دیگر از عناصر منحصر به فرد آن استفاده از طرح سرو ایرانی در انواع ایستاده و خمیده است که در جاهای مختلف داخل و بیرون بنا استفاده شده است . این بنا اگر چه از حیث اندازه چندان بزرگ نیست اما ظرافت نقوش چه در طرحهای هندسی و اسلیمی معرق سنگ و در نقاشی دیوار و سقف آنچنان است که در ردیف شاهکاری های هنر معماری هند مانند تاج محل قرار دارد و به همین سبب است که مقبره اعتمادالدوله را الگوی اساسی طرح تاج محل می دانند .

مقبره اعتماد الدوله
مقبره اعتماد الدوله

مسجد جامع آگرا    Jama Masjid

مسجد جامع آگرا یکی از برترین دیدنی های هندوستان و جاذبه های گردشگری آگرا، به عنوان مسجد محبوب جامی یا مسجد جمعه شناخته می شود که یکی از مساجد بزرگ در هند است. این مسجد را شاه جهان در سال 1648 ساخته و به دختر مورد علاقه اش، جهان آرا بیگم اختصاص داده است. بازدیدکنندگان مسجد جامع همچنین می توانند مقبره صوفی شیخ سلیم که در حیاط مسجد واقع است را ببینند. این مسجد با کاشی های رنگی و کتیبه های خطاطی شده طراحی شده است. نماز در حیاط مرکزی مسجد اقامه میشود. این مسجد که در مقابل قلعه آگرا واقع شده است یکی دیگر از دیدنی های آگرا به شمار می رود.


مسجد جامع آگرا
مسجد جامع آگرا

گور کاتال   Guru ka Tal

گورو کا تال آگرا هند یکی بنای زیارتی در آگرا هند است که برای یادبود ninth Guru Sri Guru Tegh Bahudar ساخته شده است. این بنا در نزدیکی سیکندرا آگرا ساخته شده است. گورو کا تال آگرا هند در قرن ۱۷ میلادی ساخته شده است. تال که معنای مخزن را می دهد محلی بوده برای جمع آوری و حفظ آب برای فصول خشک سال و آبیاری زمین های کشاورزی که از سال ۱۶۱۰ مورد بهره برداری قرار گرفت. که معاصر با دوره جهانگیر شاه گورکانی بوده است. جالب است بدانید که این بنا تال مخزن آب در بدنه مخزن تزئینات زیبا و دیدنی با سنگ کار شده است که اهمیت زیبایی در تمدن آن زمان هند را نشان می دهد. در ادوار بعدی این مکان جایی بوده که Guru Tegh Bahadur  سلاح خود را زمین گذاشت و خود را تسلیم Aurangazeb کرد. در گرودوارا آگرا به مناسبت تلاش و مشارکت  Baba Sadhu Singhji در سال ۱۹۷۰ با نام گورو کا تال آگرا ساخته شده است. تال یا همان مخزن این بنا در ابتدا ۱۲ برج داشت که در گذر زمان و با تمامی حوادث تاریخی آن تنها ۸ برج آن باقی ماند که آنها مورد حفاظت و نگهداری قرار گرفته اند. ساختار آن برج ها و تال همانند اکثر بناهای هم عصر خود که ساختار کلی معماری مغولی گورکانی هند را به تصویر می کشد از ماسه سنگ های قرمز است همانند بناهایی همچون قلعه آگرا هند و فاتحپور تشکیل شده است.


گور تال
گور تال

فاتح پور سیکری   Fateh Pur Sikri

فاتح پور سیکری به معنی "شهر پیروزی" شهر امپراتور اکبر که در منطقه اگرا در ایالت اوتار پرادش، هند واقع است.این شهر قدیمی در سال ۱۹۸۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

 


فاتح پور سیکری
فاتح پور سیکری