ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جهت دریافت رایگان آخرین تورها از طریق ایمیل یا پیامک عضو شوید.

Background Patterns

Background Images


آبشار دودن Düden Waterfalls  

آبشار دودن در شهر آنتالیا ترکیه و در 28 کیلومتری جاده قدیم آنتالیا در بوردور واقع شده است. سرچشمه این آبشار دو چشمه جوشان بنام پینارباشی در منطقه کیرک گوزلر در40کیلومتری آن است. آب این دو چشمه پس از طی مسیری کوتاه یکی شده و رود دودن را می سازد . دودن پس از طی مسیری 14 کیلومتری از زیرزمین در گودالی بنام وارساک در روی زمین جاری شده و پس از یک جریان کوتاه دوباره در طرف دیگر گودال در اعماق زمین فرو می‌رود. آبی که در گودال وارساک به زمین می‌رود پس از طی 2 کیلومتر در آبریز آبشار بیرون آمده و آبشار زیبای دودن را بوجود می‌آورد. آبی که از زمین بیرون می‌آید حداقل 10 متر مکعب در ثانیه است و حداکثر دبی آب پس از سر ریز از بالای آبشار و جاری شدن روی زمین 15 الی 16 متر مکعب درثانیه است .سرانجام این آب پس از عبور از آنتالیا بعد از 9 کیلومتر وارد دریای مدیترانه می‌شود.

آبشار دودن
آبشار دودن

دروازهٔ هادریان    Hadrian's Gate

دروازه هادریان یکی از برجسته ‌ترین و به‌عبارتی مهمترین و زیباترین بنای تاریخی در شهر آنتالیای ترکیه است. این دروازه که بخشی از دیواری باستانی است که به گرداگرد شهر قدیمی کشیده شده بود از مرمر سفید و به‌صورت سه قوس با ستون‌هایی قُرنتی به افتخار سفر و بازدید هادریانوس، امپراتور وقت روم از آن شهر در سال ۱۳۰ پس از میلاد ساخته شد. این بنا که تنها دروازهٔ ورودی باقی‌مانده به شهر باستانی به‌شمار می‌رود در مجموع دارای ۸ ستون گرانیتی است که در دو طرف چهار پایه‌ٔ نگهدارندهٔ طاق‌های سه‌گانهٔ دروازه واقع شده‌اند. دو برج نیز در دو طرف دروازهٔ هادریان قرار دارند که برج سمت چپ از نظر تاریخی به دوران روم باستان تعلق دارد اما بخشی از برج سمت راست به‌نظر می‌رسد که در عصر امپراتوری بیزانس بازسازی شده باشد. همچنین احتمال داده می‌شود که سازهٔ اولیه دراصل دو طبقه بوده اما تنها بخش زیرین آن باقی‌مانده است. دروازهٔ هادریان نمونه‌ای کلاسیک از طاق نصرت‌های رومی است و یکی از بناهای تاریخی در آنتالیاست که به بهترین نحو تا کنون حفظ شده است. همچنین این دروازه را به‌عنوان زیباترین دروازهٔ پامفیلیا درنظر گرفته‌اند.


دروازه هادریان
دروازه هادریان

مسجد مناره      Yivliminare Mosque 

مسجد در آنتالیا ، ترکیه واقع شده است . این مسجد یکی از اولین ساختمان های اسلامی در آنتالیا است. مناره شیاردار این مسجد با کاشی های آبی تزئین شده است که نقطه عطف و نمادی است برای شهر آنتالیا . این مسجد در سال 1230 ساخته شد و در سال 1373 بازسازی شد . مناره این مسجد 38 متر ارتفاع دارد که دارای هشت قسمت شیار است که بر روی سنگ مربعی شکل قرار دارد و با بالا رفتن از 90 پله به بالای آن می رسید. ممکن است ساختمان اولیه در سال 1230 یک کلیسا بوده که بعدا به مسجد تغییر کرده است در دوران سلطنت سلطان علاء الدین Kay Qubadh در سال 1220-1237 مسجد اصلی در قرن 13 نابود شد و مسجد جدید ساخته شد با 6 گنبد ، که یکی از قدیمی ترین نمونه های چند گنبدی در آناتولی است . امروزه این ساختمان در آنتالیا تبدیل شده است به یک موزه قوم نگاری و آداب و رسوم شامل لباس ، ظروف آشپرخانه ، گلدوزی ، پرده و بافندگی ، زیورآلات و... که از سال 1974 به روی عموم مردم باز شد .

.

مسجد مناره
مسجد مناره

موزه آنتالیا    Antalya Museum

موزه آنتالیا که به موزه باستان شناسی آنتالیا نیز مشهور است، یکی از بزرگترین و مهمترین موزه های ترکیه است. 5000 قطعه کوچک و بزرگ از سرتاسر تاریخ منطقه مدیترانه و پامفیلیفه در منطقه آناتولی، در این موزه گردآوری شده اند. جرقه اولیه تأسیس این موزه در سال 1922، در جریان جنگ جهانی اول و برای جلوگیری از غارت میراث این منطقه توسط ایتالیایی ها زده شد. در سال های اولیه تمام اشیا قیمتی و تاریخی در مسجدی نگه داشته می شد، تا اینکه کل موزه در سال 1972 به ساختمان امروزی آن منتقل شد. در این موزه زیباترین و ارزشمندترین بقایای خرابه های شهرهای قدیمی آناتولی به چشم می خورد. اگر دوست دارید دانش عمومی خود را در مورد این تمدن چندهزار ساله افزایش دهید، حتماً سری به این موزه بزنید. 14 اتاق نمایش در این موزه وجود دارد که گالری خدایان و گالری Sarcophagus از مهمترین های آنانند. اشیایی دیدنی مربوط به تاریخ 2500 ساله آناتولی متعلق به عصرحجر، رومی و عثمانی در این گالری ها وجود دارند. موزه آنتالیا در فاصله 1.5 کیلومتری از مرکز شهر آنتالیا در کنیالتی فاصله دارد.

موزه آنتالیا
موزه آنتالیا